Michael Nielsen • 23. januar 2025

OGF anerkender hvert år en lokal ildsjæl ved at uddele prisen ”Årets OGF`er”.
Prisen uddeles 1 x årligt i forbindelse med den ordinære generalforsamling den 27. februar 2025.

Nominering
Alle medlemmer af OGF opfordres til at indstille emner til denne pris. Det kan ske i tidsrummet 1. januar til 17. februar.
Begrundede indstillinger fremsendes til løbskontoret, info@ogf.dk.
Hovedbestyrelsen for OGF vælger blandt de indsendte indstillinger for den eller de personer, som skal have prisen ”OGF`er”.

Mulige kriterier
– gjort en stor indsats i forbindelse med arbejde i foreningens udvalg/bestyrelser
– gjort en stor indsats i forbindelse med arrangementer
– har styrket det sociale sammenhold i OGF
– har været nyskabende og fostret nye ideer til gavn for OGF
– har været medvirkende til skabe positiv omtale af OGF
– har udført arbejde der forbedrer vilkårene for medlemmerne
– alt i alt har gjort en ekstraordinær indsats i OGF som begrunder prisen


Prisen

Årets ”OGF`er” modtager ved prisoverrækkelsen et diplom samt en kurv under generalforsamlingen.



Hovedbestyrelsen, 23. januar 2024


Af Michael Nielsen 24. marts 2025
Kære alle OGF'ere Så er Nyhedsbrev nr. 5 udgivet. Læs mere om de mange aktiviteter, nyheder og aktiviteter for 2026. Læs det HER
Af Michael Nielsen 7. marts 2025
Siden 2019 har Børnecancerfonden og Danske Spil afholdt #FodboldtrøjeFredag, og hele Danmark har været inviteret. Danske Spil er initiativtager, og har udviklet konceptet til fordel for og i samarbejde med Børnecancerfonden. Formålet er at indsamle penge til børn med kræft og deres familier, og fællesskabet har siden 2019 indsamlet mere end 14 mio. kr. #FodboldtrøjeFredag er Børnecancerfondens årlige indsamlingsdag, og alle indsamlede midler går direkte til Børnecancerfondens arbejde for børn med kræft og deres familier. På kontoret støtter vi naturligvis op om den gode sag, og i dagens anledning blev dette smukke billede taget.
Share by: